Apex Endurance

Mayhawlin 5K/10K

Age Group Results

May 07, 2016


Results by Apex Endurance


5K Walk Men: Top Finishers
5K Walk Women: Top Finishers 40-49 50-59 60-99
5K Run Men: Top Finishers 0-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5K Run Women: Top Finishers 0-13 14-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
10K Run Men: Top Finishers 0-13 20-29 40-49 50-59 60-99
10K Run Women: Top Finishers 20-29 30-39 50-59
5K Bandit Men: Top Finishers
5K Bandit Women:
10K Bandit Men:
10K Bandit Women:

5K Walk

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gary Bevill 6 60 4 46:32.6 46:32.6 14:55/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jeanette Feliciano 258 30 1 37:29.3 37:29.3 12:01/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kisha Faulkner 226 40 7 56:55.9 56:55.9 18:15/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Donna Bevill 5 59 2 45:03.2 45:03.2 14:26/M
2 Deri Dugal 24 56 5 53:07.4 53:07.4 17:01/M
3 Lea Ann Blackwood 94 51 6 53:07.8 53:07.8 17:01/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kay Ruddell 212 68 3 45:41.5 45:41.5 14:39/M
 

5K Run

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jay Fairris 240 19 1 18:18.8 18:18.8 5:52/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Celeste Jackson 205 37 5 22:48.4 22:48.4 7:18/M
Top

Male 13 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joseh Garay 203 11 3 21:14.4 21:14.4 6:48/M
2 Sem Garay 202 9 17 25:25.7 25:25.7 8:09/M
3 Mitchell Luther 82 10 45 34:51.3 34:51.3 11:10/M
4 Shepherd Green 83 6 71 39:17.5 39:17.5 12:35/M
5 Eli Chou 218 12 74 40:34.5 40:34.5 13:00/M
Top

Female 13 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jana Avery 49 13 6 22:50.9 22:50.9 7:19/M
2 Melanie Miller 59 13 37 31:50.9 31:50.9 10:12/M
3 Jordan Morrison 33 8 64 38:27.1 38:27.1 12:19/M
4 Adrianna Arnold 46 10 83 46:01.8 46:01.8 14:45/M
Top

Male 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dawson Goodwin 234 15 2 21:00.1 21:00.1 6:44/M
2 Skylar Higgins 14 15 7 23:27.4 23:27.4 7:31/M
3 Bryan Lacy 27 15 8 23:34.0 23:34.0 7:33/M
4 Christopher Higgins 13 14 27 28:39.5 28:39.5 9:11/M
Top

Female 14 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Faith Chou 217 16 76 40:36.4 40:36.4 13:01/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Orlando Garcia 227 28 10 23:44.4 23:44.4 7:36/M
2 Josh Huskey 208 29 11 23:44.6 23:44.6 7:36/M
3 Carter Bryant 96 27 14 24:27.1 24:27.1 7:50/M
4 Christopher Bell 256 27 15 24:44.0 24:44.0 7:56/M
5 Tim Thurkill 214 27 22 26:04.3 26:04.3 8:21/M
6 Cody Smith 85 28 26 28:24.7 28:24.7 9:06/M
7 Brian Thomas 231 28 36 31:13.9 31:13.9 10:00/M
8 Alex Jeffery 54 28 58 37:33.5 37:33.5 12:02/M
9 Tim Johnson 64 29 77 40:38.9 40:38.9 13:01/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Lackey 93 29 25 27:07.6 27:07.6 8:41/M
2 Britta Stamps 223 25 32 29:40.2 29:40.2 9:31/M
3 Courtney Edgerton 230 28 34 30:37.8 30:37.8 9:49/M
4 Aimee Ragan 51 26 42 33:49.5 33:49.5 10:50/M
5 Katie Carroll 63 26 44 34:38.9 34:38.9 11:06/M
6 Laura Beth Watson 8 28 47 35:27.8 35:27.8 11:22/M
7 Tina Thomas 26 25 55 37:17.3 37:17.3 11:57/M
8 Alyssa Folk 78 25 65 38:31.2 38:31.2 12:21/M
9 Rachel Blackman 74 28 67 38:56.8 38:56.8 12:29/M
10 Taylor Newton 16 25 69 39:14.4 39:14.4 12:34/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eric Poole 92 30 13 24:12.3 24:12.3 7:45/M
2 Jordan Smith 56 31 18 25:35.2 25:35.2 8:12/M
3 Jeremy Hurst 204 33 19 25:37.3 25:37.3 8:13/M
4 Mark Wilson 206 33 21 26:00.2 26:00.2 8:20/M
5 Chris Luther 81 33 23 26:33.3 26:33.3 8:31/M
6 Rob Martin 237 34 38 32:18.8 32:18.8 10:21/M
7 Jason Goodwin 55 35 41 33:35.5 33:35.5 10:46/M
8 Andy Watson 7 32 43 34:26.7 34:26.7 11:02/M
9 Frank Gonzales 259 34 46 34:55.1 34:55.1 11:11/M
10 Cody Manasco 53 37 59 37:35.1 37:35.1 12:03/M
11 Josh Palmier 50 35 68 39:01.6 39:01.6 12:30/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Emily Carelock 84 36 28 28:41.6 28:41.6 9:12/M
2 Tiffany Cavaliere 73 36 29 28:48.0 28:48.0 9:14/M
3 Cassie Honeycutt 211 33 31 29:30.8 29:30.8 9:27/M
4 Selene Mondragon 255 32 33 30:32.3 30:32.3 9:47/M
5 Jasmine Harris 79 37 52 36:23.3 36:23.3 11:40/M
6 Kristi Rainwater 68 34 54 36:35.0 36:35.0 11:44/M
7 Megan Martin 38 37 57 37:22.1 37:22.1 11:59/M
8 Jennifer Morrison 34 33 63 38:23.2 38:23.2 12:18/M
9 Maribel DeArnold 45 39 80 42:41.4 42:41.4 13:41/M
10 Stephanie Tully-Dartez 71 34 85 50:32.7 50:32.7 16:12/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Baker 95 49 9 23:38.3 23:38.3 7:34/M
2 Morgan Brown 97 48 16 25:12.4 25:12.4 8:05/M
3 Chris Moore 25 41 24 26:47.8 26:47.8 8:35/M
4 Tony Lewis 228 49 39 32:56.6 32:56.6 10:33/M
5 Larry Preston 76 47 48 35:36.1 35:36.1 11:25/M
6 Bryan Chou 216 43 75 40:35.3 40:35.3 13:00/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cynthia Sutherland 257 42 35 30:45.6 30:45.6 9:51/M
2 Jennifer Miller 57 46 51 35:56.4 35:56.4 11:31/M
3 Rachael Davis 4 40 53 36:27.4 36:27.4 11:41/M
4 Stephanie Lacy 28 44 61 37:58.2 37:58.2 12:10/M
5 Nikki Avery 48 44 66 38:50.2 38:50.2 12:27/M
6 Jo Ellen Colvin 89 40 70 39:17.0 39:17.0 12:35/M
7 Stephanie Mann 69 44 73 40:27.5 40:27.5 12:58/M
8 Leslie Luther 44 43 81 42:44.9 42:44.9 13:42/M
9 Yetta Eagleman 233 41 82 44:44.6 44:44.6 14:20/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Shively 225 53 4 22:30.8 22:30.8 7:13/M
2 wilfer henderson 77 55 20 25:53.6 25:53.6 8:18/M
3 John Rixse 30 55 30 29:09.1 29:09.1 9:21/M
4 Kieth Alexis 86 50 40 33:01.3 33:01.3 10:35/M
5 Steve Miller 58 52 50 35:55.7 35:55.7 11:31/M
6 Greg Tucker 98 55 84 46:35.9 46:35.9 14:56/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Donna Jordan 87 59 49 35:43.6 35:43.6 11:27/M
2 Melissa Jerry 37 59 56 37:22.0 37:22.0 11:59/M
3 Patti Huskey 12 51 62 37:59.7 37:59.7 12:10/M
4 Rosie Burns 15 57 78 41:35.6 41:35.6 13:20/M
5 Kandy Smith 65 50 79 41:50.0 41:50.0 13:24/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 George Roscoe 40 61 12 24:06.4 24:06.4 7:43/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nancy Whitmore 224 61 60 37:37.8 37:37.8 12:03/M
2 Hazel Thorn 1 65 72 39:50.7 39:50.7 12:46/M
3 Dianne Tully 70 67 86 50:32.8 50:32.8 16:12/M
 

10K Run

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jose Garay 201 37 1 43:34.9 43:34.9 6:59/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Angela Ramirez 99 41 5 48:58.7 48:58.7 7:51/M
Top

Male 13 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Braeden Pitard 220 10 14 1:00:06.6 1:00:06.6 9:38/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cameron Bates 35 24 2 47:29.5 47:29.5 7:37/M
2 Matthew Cordell 80 26 3 48:21.6 48:21.6 7:45/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sam Shaw 207 29 10 52:43.8 52:43.8 8:27/M
2 Kelsey Moskouits 238 25 20 1:06:05.8 1:06:05.8 10:35/M
3 Allie Aspaugh 9 25 21 1:06:54.8 1:06:54.8 10:43/M
4 Kristina Farmer 222 23 23 1:08:41.9 1:08:41.9 11:00/M
5 Hannah Young 60 23 24 1:08:42.0 1:08:42.0 11:01/M
6 Caitlin McCloy 10 27 25 1:08:55.4 1:08:55.4 11:03/M
7 Candy Cates 23 27 26 1:08:57.9 1:08:57.9 11:03/M
8 Hannah Pagan 75 20 28 1:10:28.2 1:10:28.2 11:18/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Leslie Darden 11 31 7 52:08.5 52:08.5 8:21/M
2 Carrie Jackson 72 37 9 52:23.0 52:23.0 8:24/M
3 Joe Brock 215 38 17 1:03:13.6 1:03:13.6 10:08/M
4 Heather Graves 232 34 22 1:06:59.2 1:06:59.2 10:44/M
5 Tiffany Wilson 229 34 29 1:10:36.5 1:10:36.5 11:19/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Saleh 213 40 4 48:43.7 48:43.7 7:48/M
2 Tom Smith 239 42 6 50:39.8 50:39.8 8:07/M
3 Stephen Ruddell 67 44 11 54:35.9 54:35.9 8:45/M
4 Dean Williamson 66 42 18 1:04:23.9 1:04:23.9 10:19/M
5 Jeff Atkins 254 49 30 1:10:37.0 1:10:37.0 11:19/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Freddy Thompson 17 55 8 52:18.6 52:18.6 8:23/M
2 Lee McCardell 41 50 12 55:40.0 55:40.0 8:55/M
3 Randall Ford 236 59 19 1:05:23.5 1:05:23.5 10:29/M
4 Ronnie Arnold 42 56 27 1:09:57.2 1:09:57.2 11:13/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Anne Cauthron 43 51 15 1:00:10.8 1:00:10.8 9:39/M
2 Shiela Johnson 88 51 16 1:01:31.2 1:01:31.2 9:52/M
3 Sherry Ford 235 58 31 1:16:26.5 1:16:26.5 12:15/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 William Bates 36 62 13 58:54.3 58:54.3 9:26/M
 

5K Bandit

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jordan Cameron 242 99 1 33:27.2 33:27.2 6:41/K